Haber

İSTANBUL’DA 93 RİSKLİ OKULDAN ÖĞRENCİ YATAY OLACAK

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “20 Şubat 2023 Pazartesi gününden itibaren risk altındaki 93 okul ve eğitim kurumundaki öğrencilerimiz depreme dayanıklı okullara nakledilecek ve eğitimlerine devam edecekler.”

İstanbul Valiliği’nden İstanbul Sismik Riski Azaltma Projesi (İSMEP) kapsamında eğitim kurumlarına yönelik yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Yazılı açıklamada, “İstanbul Proje Uyum Birimi (İPKB), 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve ilimizi derinden etkileyen Marmara Depremi sonrasında olası depremlerin yıkıcı etkilerini en aza indirmek amacıyla 2006 yılında kurulmuştur. İlimizde 1999 yılı öncesi yapılan 1.418 okul yaptırılmış, 67 adedinin depreme dayanıklı, 1.351 adedinin riskli olduğu tespit edilmiştir. okullarımızın başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarımız tarafından deprem dahil olmak üzere güçlendirilip, yıkılıp yeniden yapılması sağlanmıştır.Deprem etüt ve analizleri sonucunda kalan 128 riskli okulumuzdan 109 adedinin yıkılıp yeniden yapılmasına, 19 tanesini güçlendirin” dedi.

“51 BİN 995 ÖĞRENCİ VE 2 BİN 765 YATAY YATAY OLACAK”

Geçen yıl 128 riskli okuldan 35’i başka okullara nakledilerek okullarda güçlendirme ve imar projesi çalışmalarına başlanmış, son durum şöyle ifade edilmişti:

“Bugüne prestijiyle ayakta kalan 93 riskli okulumuzun anketleri sonucunda 76 okulumuzu yıkıp yeniden yapma ve 17 okulumuzu güçlendirme kararı alındı. İnanan okullara nakledilerek eğitim ve öğretim almaya devam edecekler. İhtiyaca göre bu okullar taşımalı eğitim kapsamına alınacak İSMEP ile yenilenen okullarımız sayesinde ilimizde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz beyin sarsıntısına inanan okullarda eğitim ve öğretimlerine devam etmektedir.

Böylece riskli 93 okulumuzda 51.995 öğrenci ve 2.765 öğretmen sarsıntıya karşı kendine güvenen okullarda eğitimlerine devam edecek. Bu süreçte gösterdikleri sabır ve anlayış için değerli öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ederiz. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

habersarioglan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu