Haber

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Enerjide Türkiye Yüzyılı Hedefleri” programına katıldı

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Türkiye’nin Güç Yüzyılının Hedefleri” programına katıldı

Bakan Dönmez, “Türkiye’nin Yüzyılı Yatırım, Üretim, İstihdam ve İhracat Yüzyılı Olacaktır”

İSTANBUL – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İstanbul’da düzenlenen ‘Enerjide Türkiye Yüzyılı Hedefleri’ programına katıldı. Bakan Dönmez, “Türkiye’nin yüzyılı yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın yüzyılı olacak. İnşallah hem üretimde hem de fiyatlamada Türkiye’yi yeni yüzyıla taşıyan ana sektörlerden biri olacağız.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Mimarlar ve Mühendisler Kümesi tarafından düzenlenen ‘Enerjide Türkiye Yüzyılının Hedefleri’ programına katıldı. Beşiktaş’ta bir otelde düzenlenen programda konuşan Dönmez, programla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’nin hakkı olmadan, Türkiye’siz hiçbir plan ve projenin bu bölgede yürümeyeceği anlaşıldı”

Son 20 yılda güçlü bir siyasi gücün ve güçlü bir liderliğin olduğunu, Türkiye’nin artık ötekileştirilen, yalnızlaştırılan, kenara atılan bir ülke olmadığını belirten Bakan Fatih Dönmez, “Artık Türkiye’yi öne çıkaran bir ülke haline geldik. mücadelesini dişe dişe dişe dişe sonunda sonunda çıkarlarını da en az onun kadar savunan ve çıkarlarını korkusuzca savunabilen bir ülke haline geldik.Akdeniz’de arama ve sondaj faaliyetlerine başladığımızda karşılaştığımız siyasi baskıları muhtemelen biliyorsunuzdur. .Sonuna kadar savunduk.Bugün Türkiye’nin haklılığı ortaya çıkmış ve Türkiye’siz hiçbir planın ve projenin bu bölgede işleyemeyeceği anlaşılmıştır.”

“Yeşil kalkınma ve net sıfır emisyon hedeflerimiz çerçevesinde hazırladığımız Türkiye Milli Güç Planı, iktidarda gelecek vizyonumuzdur”

Yüzyıl Türkiye ile artık yeni bir döneme girdiklerini belirten Dönmez, “Bugüne kadar kazanımlarımızı katlayacağımız ve yaptığımız tüm altyapı yatırımlarının karşılığını alacağımız yeni bir döneme başlıyoruz. Bunu paylaştık. Son derece önemli bir çalışma Türkiye’nin Milli Enerji Planı bu plan bizim için ne ifade ediyor Türkiye’nin orta vadede 2035 yılına kadar güçlenerek ilk etapta izleyeceği stratejiyi ve yolu bize gösteriyor. Uzun vadede yer ve 2053. Yeşil kalkınma ve net sıfır Emisyon hedeflerimiz çerçevesinde hazırladığımız Türkiye’nin Milli Güç Planı, güçlü bir gelecek vizyonumuzdur. Türkiye bu hedeflere doğru ilerlerken en büyük desteği bekliyoruz. mimar ve mühendislerimizden,çünkü bu hedefler üretim-tüketim istikrarının yeniden tesis edilmesi değildir.Bizim farklı düşünmediğimiz yerli teknoloji üretimidir.Üretimde şüphesiz ki sizin payınız büyük. yeni teknolojilerin yaygınlaşması, bariz kümeler halinde kümelenmesi ve start-up ve melek yatırımcılar gibi yenilikçilerin sürece daha fazla dahil olması son yıllarda sıkça duyulan bir olgudur.

“Enerji teknolojilerinin geliştirilmesine yatırım yapan herkese her türlü desteği sağlayacağız”

Bakan Dönmez, Türkiye’nin 2035 ve 2053 hedeflerine temiz, çevreci ve sürdürülebilir elektrik üretimi ile ilerleyeceğini belirterek, “Dolayısıyla kaynak ne kadar yerliyse, teknoloji de o kadar yerli. Kaynak ne kadar bizim olursa, teknoloji de o kadar yerli olur.” bizim olmalı. Herkes geleceği de planlamalı.” Ona göre yapmalıyız. Aksi halde kaynağı yerli, teknoloji ithal bir konumda gücün bağımsızlığından bahsetmemiz mümkün değildir. Bu konuda size açık çek veriyoruz. Güç teknolojilerinin geliştirilmesine yatırım yapan herkese her türlü temeli vermeye hazırız. Pazarımız sadece kendi ülkemiz veya bölgemiz değil, tüm dünyadır. Güç teknolojilerinin ve enerji sektörünün Türkiye’nin ikinci savunma sanayisi olma imkan ve kabiliyetine sahip olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle mühendislerimizi, yatırımcılarımızı ve girişimcilerimizi sahada daha aktif görmek istiyoruz. Türkiye’nin yüzyılı yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın yüzyılı olacaktır. İnşallah hem üretim hem fiyat noktasında Türkiye’yi yeni yüzyıla taşıyan ana segmentlerden biri olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu