Haber

ABD Başkanı Biden, Çinli mevkidaşı Xi’yi diktatör olarak nitelendirdi

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i sert sözlerle hedef aldı.

Kaliforniya’daki bir bağış toplama etkinliğinde konuşan Biden, Xi’nin bir “diktatör” olduğunu söyledi.

Başkan Biden, Xi’nin Amerika Birleşik Devletleri üzerindeki rotasından sapan Çin casus balonunu çevreleyen son gerilimlerden utandığını dile getirdi.

“Diktatörler için büyük utanç”

Biden konuşmasına devam ederek Çinli mevkidaşını diktatör olmakla suçladı ve şu ifadeleri kullandı:

Xi Jinping’in casus ekipmanıyla dolu o balonu düşürdüğümde bu kadar üzülmesinin nedeni, onun orada olduğunu bilmemesiydi. Diktatörler için utanç verici. Neler olduğunu anlamıyorlar.

Çin ekonomisini hedef aldı

Biden’ın açıklamalarının ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Xi ile Pekin’deki görüşmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

ABD lideri de “Gerçek ekonomik zorluklar yaşıyoruz”önerildi.

Çin Devlet Lideri Xi, Blinken ile yaptığı görüşmede bir ölçüde ilerleme kaydedildiğini söylerken, Amerikalı Bakan her iki tarafın da yeni görüşmelere açık olduğunu belirtti.

Blinken ve Xi, görüşmelerinde Washington ve Pekin arasındaki ağır rekabeti çatışmaya dönüşmemesi için istikrara kavuşturma konusunda anlaşsalar da ilerleme kaydedilmedi.

“ABD-Çin ilişkileri doğru yolda”

ABD’li yetkililerin daha fazla ziyaretiyle diplomatik ilişkilerin sürdürülmesi için el sıkışıldı. Biden, ülkesinin iklim elçisi John Kerry’nin yakında Çin’e gidebileceğini kaydetti.

Biden Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD-Çin ilişkilerinin doğru yolda olduğunu düşündüğünü söyledi.

Biden-Modi görüşmesi

Biden Salı günü yaptığı açıklamada, Xi Jinping’in Japonya, Avustralya, Hindistan ve ABD’yi içeren dört yönlü stratejik güvenlik grubunun Çin’i kuşatmaya çalışmadığını söyledi.

ABD Lideri Biden’ın bu hafta Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüşmesi bekleniyor ve iki başkanın ortasında Çin’in tartışma konusu olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu